Dariusz Bógdał

Dariusz Bógdał tandem  DARIUSZ BÓGDAŁ (PŁOCK):

 - Pilot paralotni

 - Pilot motoparalotni

 - Tandem-pilot

 - Ojciec Wojtka Bógdała

 

 Podniebna włóczęga...

 

  Kilka słów o sobie:

 

Jako człowiek uzależniony od adrenaliny poszukiwałem
w powietrzu mocnych wrażeń. Bardzo szybko okazało się jednak, że jestem tylko pyłkiem zawieszonym w oceanie wiatru. W zamian dane mi tam było odnaleźć piękno, które mogą oglądać nieliczni.

 

Zmiana punktu widzenia odmieniła mój sposób pojmowania świata. Zauważyłem, że najbliższa nam rzeczywistość widziana
z innej perspektywy potrafi zaskakiwać swoim pięknem
i bogactwem form. Postanowiłem ją pokazywać, toteż od 2003r. każdej wiosny pakuję sprzęt do auta i wyruszam przed siebie na wielką podniebną włóczęgę. Nie wiem gdzie będę spał, nie wiem gdzie będę jutro latał i czy w ogóle będzie jakieś jutro...
Unoszę się w górę, robię zdjęcia i za każdym razem zmieniam zdanie na temat oglądanego miejsca, ponieważ zostaje ono zapisane w mojej świadomości inaczej, piękniej, trójwymiarowo.

Spojrzenie na ziemię z wysokości nieba jest wspaniałym doznaniem, a w potoku wielu ciekawych obrazów odnajduję czasami perełki, które wyrzeźbiły słońce, natura i człowiek,
a przypadek sprawił, że znalazłem się właśnie tu i teraz, by móc je uwiecznić.

Gdy już szczęśliwie dotknę Ziemi, idę do ludzi, daję im uśmiech
i często podziwiam owoce ich pasji, a wtedy świat staje się lepszy. I tak jest dobrze...


..........................................................................................

 

Dariusz Bógdał - absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, podniebny wagabunda, fotograf. Na paralotniach lata od 1997.
W 2003r. wyruszył na podniebną wędrówkę po Polsce. W ciągu kolejnych pięciu lat podróży z paralotnią odwiedził ok. 300 miejsc, wykonał kilkadziesiąt tysięcy fotografii i przebył drogę, która pozwoliłaby mu 5-krotnie okrążyć kulę ziemską.

Jedyny Polak, finalista prestiżowego Festiwalu Fotografii
i Sztuk Wizualnych Photoespana w Madrycie w 2006r. Laureat I nagrody Grand Press Photo 2010 za fotoreportaż przyrodniczy.
Jego prace były prezentowane m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, warszawskiej Kordegardzie, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, podczas Opener Festival w Gdyni oraz innych wystawach w kraju i za granicą. Dwukrotny gość Explorers Festivalu w Łodzi, Festiwalu Filmów o Sportach Extremalnych Zajawka w Gdańsku i festiwali filmu turystycznego w kraju, Portugalii i Grecji.

 

W 2006 roku, w okolicach Sierpca, odnalazł z powietrza zaginioną kobietę, ratujac ją od śmierci z wycieńczenia, a rok później sam stoczył walkę o życie kiedy został porwany przez trąbę powietrzną na wybrzeżu Bałtyku.
Żyje żeby latać, lata żeby żyć..

Zawodowo związany z Uniwersytetem Gdańskim, Stacją Morską w Helu, fundacją WWF Polska, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Jego podniebne podróże wspiera spółka Orlen Gaz
i firma Dudek Paragliders.

Swoim doświadczeniem dzieli się ze studentami, a w wolnych chwilach zajmuje się muzyką.